Edytuj oznacz
Nowa Wieś Podgórna plan na 2015r.
Data 2015r. zebrania Imprezy integracyjne wycieczki Spływy kajakowe Rajdy rowerowo/piesze
13.02 Zebranie w sprawie podziału środków finansowych na 2015r.        
8.03   Kwiatek dla każdej od sołtysa w Dniu Kobiet      
8.03   Spotkanie pań Dzień kobiet      
10.03   Dzień Mężczyzn spotkanie przy piwku      
16.04. czwartek Wybory Sołeckie        
2.05         Rajd rowerowy- śladem przydrożnych kapliczek I krzyży
31.05   Dzień dziecka    
13.06       Zgrupowanie, spływ kajakowy Lisewa - Czeszewo
18.07         rajd pieszy-śladem dzikich mieszkańców lasu
1.08       Zgrupowanie, spływ kajakowy Pyzdry -Orzechowo  
20.08     Wycieczka autokarowa na wybrzeże Szczecińskie    
29.08 Zebranie organizacyjne w sprawie dożynek        
12.09   Dożynki wiejskie      
26.09 . Pożegnanie lata      
11/14.11   Wieczornica- spotkanie z seniorami      
20.12   gwiazdka dla dzieci      

 

 

 

 

 

Protokół z zebrania Wiejskiego  w dniu 13 lutego 2015r.                                        Podział środków finansowych przydzielonych Sołectwu Nowa Wieś Podgórna                                        

                 Mamy do dyspozycji na 2015r. 6295zł.                                                                                     -                                                                +460zł. w banku                                                                      -                                             razem:       =6755zł.

 Podczas zebrania, zaproponowany został następujący plan podziału środków finansowych, będących w dyspozycji Sołectwa Nowa Wieś Podgórna w 2015roku:

 

 

przedsięwzięcie

       suma

1

Zakup działki                      na budowę urządzeń sportowych (boisko do piłki nożnej, siatkowej, ogródek  fitness do ćwiczeń ogólnorozwojowych,

4 000,00

2

Dzień kobiet

 200,00-poprzednio -300,0

3

Dzień dziecka

 300,00-poprzednio  -500,0

4

Spływ kajakowy

 100,00

 

 

5

Dożynki-                                     kiełbasa-200,0  poprzednio  246,0 golonki  -250,0                     205,0 ciasto     -300,0                     450,0

Napoje  -200,0

pozostałe -150,0(chleb, kawa, herbata)

 1100,00-poprzednio-2000,0

6

Strona internetowa

  300,00

7

 Wieczornica seniora

  300,00

8

Gwiazdka dla dzieci

  300,00-poprzednio -700,0

19

          energia

  155,00-poprzednio   -150,0

 

W głosowaniu jawnym za takim podziałem środków finansowych przydzielonych na 2015rok opowiedziało się 17-tu mieszkańców  Nowej Wsi Podgórnej, 4 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    W niedzielę 4 stycznia 2015r. na godz. 18.00,              

zapraszamy wszystkich mieszkańców do świetlicy na Zebranie Wiejskie. temat Zebrania: -wspólne przygotowanie propozycji potrzeb finansowych naszej Wsi, w celu przedstawienia ich Komisji budżetowej, nowej Rady Miejskiej w Miłosławiu

 

 

 

 

 

W sobote 20 grudnia 2014r. o godz. 16.00 rozpoczęła się Gwiazdka dla dzieci z Nowej Wsi Podgórnej                                                                                                                       Dzieci przybyły licznie wraz z swymi rodzicami do tego stopnia ze zabrakło siedzących miejsc.    W Gwiazdkowym spotkaniu uczestniczył na zaproszenie Sołtysa, Przewodniczący Rady Miasta Miłosław pan Hubert Gruszczyński i z-ca Przewodniczącego pan Romuald Barszcz.            Dzieci rozpoczęły uroczystość wspólnym ubieraniem, na srodku świetlicy malej, prawdziwej, pachnacej świerkowym lasem choinki. Bylo śpiewanie kolęd,  a na koniec prezenty przygotowane w koszu pod wielką choinką przez Sołectwo Nowej Wsi Podgórnej, wręczył dzieciom w imieniu gwiazdora honorowy gość Przewodniczący Hubert Gruszczyński.

 

 

W piatek 5 grudnia 2014r.o gods. 18.00 w świetlicy,  rozpoczeło się Zebranie Wiejskie.               Tematem Zebrania było: organizacja Gwiazdki dla dzieci i sprawy bieżące, dotyczące dalszego losu naszej świetlicy. Po powitaniu przez soltysa przybyłych na Zebranie (19-stu) mieszkańców Nowej Wsi Podgórnej, rozpoczęło się omawianie zorganizowania Gwiazdki dla dzieci.          Termin spotkania dzieci z Gwiazdorem, został wyznaczony na sobotę 20 grudnia 2014r. godz. 16.00. Po dokładnym podliczeniu, okazało sie że mamy, w naszej Wsi, 37-miro dzieci, w wieku od niemowlęcia do końca Szkoły Podstawowej. Państwo Kaczmarczykowie z panią Walczak, zobowiązali się przygotować 37 paczek świątecznych dla naszych milusińskich, za sumę 700 zł. W dalszej częsi Zebrania, soltys zdał szczegółowe sprawozdanie z I Sesji nowo wybranej Rady Miejskiej w Miłosławiu, po czym rozgorzała dyskusja dotycząca świetlicy. Emocje wzieły górę nad rosądną polemiką. Podzial na zwolennikow i przeciwników budowy nowej świetlicy jakby bardziej się jeszcze pogłębił.                                                                                    Propozytcja  rostrzygnięcia wspólnoty majątkowej z państem Michalaków poprzez  sąd, jest dla wielu mieszkańców Nowej Wsi Podgórnej jakby jedynym antidotum. nie biorąc pod uwagę tego, że uzyskując korzystny wyrok, pozwani mogą w nieskończoność odwoływać się, tego że jesteśmy płatnikiem tego procesu, tego, żeby przeprowadzić podział geodezyjny posesji musimy, na wlasny koszt wybudować ścianę grodziową od fundamentu aż ponad poszycie dachowe, co wiaże się z rozbiórką i wymaną więźby dachowej i dachu, oddzielne przyłącze energetyczne, wodne i kanalizacyjne, tego że, po podziale i tak pozostajemy w jednoizbowym pomieszczeniu bez zapleczacza kuchennego i toalet, bo pomieszczenie gospodarcze za ścianą świetlicy, jest prywatną własnością państwa Michalakow i byśmy musieli je odkupić, tego że, pieniądze na to wszystko musimy znaleść w budrzecie gminy a budowę nowej świetlicy sfinansujemy z programu funduszu europejskigo. Argumenty te jednak nie docierają do częsci mieszkańców naszej Wsi. Dyskusja zakończyła się propozycją,  ponownego skosztoryswania  przez niezależnego rzeczoznawcę, wyżej wymienionych czynności.

 

 

 

 

 

W niedzielę 30 listopada 2014r. o godz.21.00 w Miłosławiu, zakończyła się druga tura wyborów na burmistrza gminy. Frekwencja wyniosła 44%.                                                                                 Zbigniew Skikiewicz zostaje na stanowisku burmistrza. Według nieoficjalnych jeszcze wyników uzyskał około57% głosów.  O sukcesie może mówić także Hubert Gruszczyński, którego ludzie 16 listopada zdobyli większość w radzie Miejskiej. Skikiewicz i Gruszczyński są więc skazani na współprace.                   przedruk z WW.

     

 

W sobotę 25 października 2014r. w świetlicy wiejskiej o godzinie 17.05. rozpoczęło się spotkanie Burmistrza  Gminy Miłosław z mieszkańcami Nowej Wsi Podgórnej, podsumowujące jego czteroletnią kadencję. W spotkaniu  wzięło udział 11-tu mieszkańców naszej Wsi, 4 panie i 7 mężczyzn.                     Po części podsumowującej, padły w kierunku Burmistrza pytania, nawet długie osobiste wywody na temat świetlicy, braku konsekwentnego rozwiązania problemu we wspólnocie świetlicy z Państwem Michalaków. W odpowiedzi Burmistrz, potwierdził działania gminy, w kierunku wykupu działki od państwa Talarczyków pod budowę nowej świetlicy i zadeklarował, że dołoży wszelkich starań aby nowa świetlica jak najszybciej została wybudowana. Okazało się ze z pośród 11-tu osób uczestniczących w zebraniu, 6-cioro jest przeciwko takiej budowie, co w rezultacie zdziwiło włodarza gminy.                                             Poruszona została również sprawa dróg gminnych w naszej Wsi. Pan Dzierla i syn, zadeklarowali użyczyć, kamień polny który jest w ich posiadaniu do utwardzenie zniszczonych odcinków dróg, natomiast Burmistrz wynajmie maszynę  do ich pokruszenia.   Takim to sposobem drogi lokalne zostaną naprawione.

 

 

 

 

 

W  poniedziałek, 20 października 2014r. do świetlicy w Nowej Wsi Podgórnej, zjechali kandydat na burmistrza gminy Miłosław Hubert Gruszczyński i radni z SLD startujący do gminy i powiatu.                     Na  ogłoszone wcześniej spotkanie, przyszło z Nowej Wsi Podgórnej, włącznie z sołtysem pięcioro, czterech panów i jedna pani a przyjezdnych było sześciu.                                                                      Skupili się w swym programie wyborczym  na  totalnej krytyce aktualnego stylu rządzenie gminą.                Na zadawane pytania dotyczące wsi, odpowiadali, że budżet gminy zbyt drogo kosztuje utrzymanie świetlic wiejskich (około 10tys.zł.roczne jedna) i że pomysł budowy nowej świetlicy w Nowej Wsi Podgórnej, po wygraniu przez ich ugrupowanie wyborów zostanie odrzucony.                                                               Obiecywali sporo mało realnych przed wyborczych frazesów,  raczej  tyczących Miłosławia i Orzechowa.

 

 

W sobotę 13 września 2014r. zorganizowaliśmy przy ognisku, biesiadne, popołudniowo nocne pożegnanie lata. Była smaczna grochówka z solidną wkładką przygotowana w Dolinie Warty, były kiełbaski pieczone nad ogniskiem, sporo napoi i wspaniała atmosfera. Były również, przejażdżki dzieci, wojskowym samochodem terenowym Gaz 69 którego właścicielem jest sołtys.

 

W sobotę 6 września 2014r. o godz. 10.00, wystartowaliśmy z przystani wodnej w Pyzdrach, na spływ kajakowy do Orzechowa. Pogoda dopisała, atmosfera na wodzie była znakomita.                                      Na mecie czekał na strudzonych wioślarzy poczęstunek.                                                                              W spływie wzięło udział 16 osób z Nowej Wsi Podgórnej.

 

 

 

W Sołectwie Nowej Wsi Podgórnej, odbyły  się 30 września 2014r. przy świetlicy, Dożynki Wiejskie.    Po mszy polowej którą ksiądz proboszcz rozpoczął  punktualnie o godzinie 18-tej, nastąpiła część oficjalna  Dożynek. Starostowie, którymi  byli Lucyna Walczak i Andrzej Woźniak wraz z Sołtysem, pokroili poświęcony podczas mszy chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów i poczęstowali nim zebranych.  Następnie rozpoczęła się biesiada, z szerokim asortymentem potraw, przygotowanych w formie kuchni szwedzkiej a o 21.00 wjechała na dożynkową biesiadę niespodzianka sołtysa, udziec wieprzowy, przygotowany przez mistrza kuchni Doliny Warty.                              

 

 

We wtorek 19 sierpnia 2014r. o godzinie 19.00, rozpoczęło się w świetlicy Zebranie Wiejskie. poświęcone organizacji Dożynek w Nowej Wsi Podgórnej w 2014r. Termin Dożynek został ustalony na sobotę 30 sierpnia 2014r.

 

W poniedziałek 18 sierpnia 2014r. o godzinie 4,05 rano, z Miłosławskiego rynku, wyjechaliśmy na autokarową wycieczkę dla dzieci i młodzieży na Wybrzeże Gdańskie.

 

 

Wieczorem 9.08.2014r. po rajdzie rowerowym, spotkaliśmy się w świetlicy aby wybrać najlepszego gospodarza naszej Wsi w 2014r. w celu wyróżnienia go na dożynkach Gminnych Chlebowo 2014.    Niestety frekwencja była niewielka, na dodatek gospodarzy było tylko dwóch.                                            W związku z tym Zebranie stwierdziło,  w tym gronie nie jesteśmy uprawnieni do takiego wyboru i zobowiązało sołtysa do przekazania Gminie takiej właśnie decyzji Zebrania.                               Postanowiono także o puszczeniu do wszystkich mieszkańcowi Nowej Wsi Podgórnej Kurendy informującej o Zebraniu 19.08.2014r. w sprawach organizacyjnych Dożynek naszej Wsi 2014.

 

W sobotę 9 sierpnia 2014r. po zgrupowaniu i zwarciu szeregów, o 10,05 wyruszyliśmy 13 osobową grupą dzieci, młodzieży i dorosłych na rowerową, integracyjną wycieczkę do Pyzdr. Pogoda i nastroje były wyśmienite. Szosa wygodna, prawie bez ruchliwa.

 

W sobotę 19 lipca 2014r. o godz. 10.00, z pod promu wyruszyliśmy na rajd pieszy, śladem brzegu Warty. Niebo bez chmur, 24 stopnie w cieniu a 13-to osobowa grupa zapalonych piechurów gotowa do wymarszu.                                                                                                                                           Brzeg rzeki od promu w kierunku Czeszewa jest wyjątkowo krajobrazowy.                                       Szliśmy przez łąki, rozlewiska, moczary, wyschnięte starorzecza, lasy, strumyki.                                 Szczególnie jeden, zwany zwyczajowo Zimną Wodą. Wije się z Chlebowa, bokiem omija Szczodrzejewo przepływając pod betonką, duktem leśnym, zakręca przy rzece, wpływając w uroczysko z niezmierzoną głębią, nad którym stał niegdyś młyn wodny i dawna osada Szczedrzejewo.                                        Wieści niosą, że zatopiony jest w nim czołg z okresu II Wojny Światowej.                                               Na wysokim jego brzegu, jakby trochę zapomniany, stół biesiadny z dwoma ławami zaprasza do odpoczynku a poniżej, na szeroko rozlanej toni, mała, czarna, drewniana, jedyna chyba w swoim rodzaju w dzisiejszych czasach łódeczka, jak łupinka z wydrążonego pnia.                                                              Dalej, szliśmy duktem leśnym prowadzącym w nieznane, zapomnianym, zarośniętym pokrzywami i drapiącymi jeżynami. Szumiący dookoła las, dzikość pozostawionej samej sobie przyrody, w tak niewielkiej odległości od domu wprowadza zakłopotanie, czy aby nie zabłądziliśmy.                                                                                    

 

W poniedziałek 30.czerwca 2014r. wyjechaliśmy na autokarową pielgrzymkę do Częstochowy.        Osoby zapisane na wyjazd, zgromadziły się przed  5-tą rano przy promie w Nowej Wsi Podgórnej. Autokar oczekiwał już na nas  po drugiej stronie rzeki. Po przeprawieniu się promem i zajęciu miejsc w autokarze, wystartowaliśmy w prawie pięciogodzinną podróż. Mimo padającego deszczu, atmosfera  wśród 48 podróżujących była podniosła dzięki jadącemu z nami proboszczowi naszej parafii.                             Około 9.45 byliśmy na miejscu. Zwiedziliśmy klasztor , skarbiec i klasztorne dziedzińce.                           W centrum, przed cudownym obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej, o godzinie 11.00 uczestniczyliśmy w uroczystej liturgii mszy św. celebrowanej przez naszego proboszcza Rafała Mielcarka w intencji szczęśliwego powrotu i dalszego pomyślnego życia parafii. Następnie zwiedziliśmy Częstochowę.                 O godzinie 17.00 w komplecie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

 

 

Rodzinny spływ kajakowy niedziela 15 czerwiec 2014r.                                                                       W spływie wzięły udział 32 osoby z dziewięciu rodzin, wszystkie z Nowej Wsi Podgórnej. 10.00 wyjechaliśmy autokarem do Lisewa. Tam po krótkim kursie bezpiecznego poruszania się na rzece, każdy po ubraniu kapoka, zajął miejsce przez siebie wybranym kajaku i na wodę. Mimo że część uczestników spływu nigdy w kajaku do tej pory nie siedziała, to wodowanie wyszło wzorcowo. Prosna okazała się rzeką dziką, pełną wystających z wody korzeni, pni tarasujących dość skutecznie spływ.                      Zetknęliśmy się z olbrzymim drzewem świeżo podmytym i przewróconym na całą szerokość rzeki, przepływ możliwy był tylko przy prawym brzegu wśród gałęzi wystających z wody. Po kilku godzinnych trudach, dopłynęliśmy mocno zmęczeni wiosłowaniem i piekącym słońcem do delty Warty.
Tutaj był już większy luz, szeroko, bez wystających niespodzianek, słowem relaks.
Pierwsze załogi dotarły do Nowej Wsi Podgórnej około 14.30, ostatnie chwilę po 15.00. Po niewątpliwych trudach, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do Ośrodka DOLINA WART